19118 Vilniaus miesto klientų aptarnavimo centras

SĮ „Vilniaus miesto būstas“ lankėsi konferencijoje Dubline

Lapkričio 18-20 d. SĮ „Vilniaus miesto būstas“ direktorė Rosita Žibelienė ir Plėtros vadovė Agata Isajeva lankėsi „New Horizons –Tréimhse Nua in Housing First“ konferencijoje Dubline. Jos metu pranešėjai iš Italijos, Ispanijos, Vokietijos, Belgijos, Didžiosios Britanijos, Škotijos, Suomijos, Prancūzijos, Austrijos, Airijos, Nyderlandų, Danijos ir kitų šalių dalinosi savo pasiekimais dalyvaujant „Housing First“ programoje, skirtai kovoti su benamyste, bei pasakojo, kaip jiems pavyksta tvarkytis su ilgomis socialinio būsto eilėmis.

  • Viena Šiaurės Airijos bendruomenė privertė susimąstyti, kaip savo gyvenimą pradeda našlaičiai, pasidalindama graudžiais jaunimo benamystės skaičiais – net trečdalis globos įstaigas palikusių jaunuolių tampa benamiais per pirmuosius 2 metus.
  • Belgijos atstovas parodė, koks būstas jo šalyje sudaro „Housing First“ programos fondą – apie 47 proc. būsto benamystei skiriama iš socialinio būsto fondo, apie 20 proc. sudaro socialinių įstaigų patalpos, šiek tiek daugiau nei 17 proc. nuomojama iš privačių būsto nuomotojų ir 16 proc. būsto parūpinama iš kitų šaltinių. Belgijos pavyzdys rodo, kokia diferencijuota gali būti būsto, skirto benamiams, rinka – tai puikus pavyzdys, kad privatūs nuomotojai nebijo perleisti savo būsto benamystės programai įgyvendinti.
  • Nyderlanduose, oficialiais duomenimis, yra labai dideli benamystėje gyvenančių asmenų skaičiai, tačiau neoficialiais duomenimis šie skaičiai yra kone trigubai didesni. Šioje šalyje apie 0,5 mln. gyventojų ieško būsto, o pasipiktinimas itin kyla tarp vidutines pajamas gaunančių asmenų, kadangi jie negali įpirkti būsto. Panaši situacija stebima ir Lietuvoje, kai vidutines pajamas gaunantys piliečiai neatitinka socialinio būsto laukiančiųjų asmenų kriterijų, bet tuo pačiu negali įsigyti ir nuosavo būsto, nes yra prastai vertinami atsakingo skolinimosi atžvilgiu.
  • Apskritai Lietuva, Belgija ir Nyderlandai yra panašios, vertinant socialinio būsto suteikimo trukmę – būstas gyventojams suteikiamas praktiškai išlaukus eilėje apie 10 metų. Visgi pranešėja iš Nyderlandų pasidžiaugė, kad, bendraujant su vystytojais dėl būsto skyrimo socialinio būsto / benamystės tikslams, pavyksta rasti kompromisų: vystytojai geranoriškai padeda savivaldybėms, skirdami būstus opiai šalies problemai spręsti.
  • Danijos vyriausybė skatina savivaldybes prisidėti prie „Housing First“ programos įgyvendinimo mažinant finansavimą nakvynės namams / socialinėms prieglaudoms. Iki šiol vienas asmuo per metus galėjo 120 d. naudotis nakvynės namų / socialinių prieglaudų paslaugomis, tačiau nuo 2025 m. dienų skaičius mažinamas iki 90 d. per metus.
  • Vokietijos atstovas pasakojo, kad jo šalyje „Housing First“ programai pasitelkiama privačių nuomotojų pagalba. Stengiamasi nuolat ieškoti naujų būstų nuomai iš privačių asmenų / valdytojų, o programai vykdyti taikomi įvairūs finansavimo modeliai ir paslaugų rinkiniai.
  • Suomijos pranešėjai parodė savo šalies pasiektus puikius rezultatus įgyvendinant „Housing First“ programą. Helsinkyje buvo rekonstruotas 250 lovų nakvynės namų pastatas ir jame buvo įrengtas 81 benamiams skirtas būstas. Šiame naujai rekonstruotame pastate benamiai gyvena su nuolatine priežiūra ir nuolat teikiamomis paslaugomis vietoje. Be to, stebina ir suomių ryžtas suburti socialinių būstų gyventojus vienoje vietoje – jie stato naujus daugiabučius ir mažų vienbučių namų atskirus kvartalus, kad laukiantys socialinio būsto galėtų pasirinkti tinkamiausią variantą.

Dalintis: