Socialinis būstas – tik tarpinė stotelė, kurioje gali atsidurti kiekvienas
Nesaugi aplinka, netvarka, blogi žmonės, pašalpos, alkoholis. Tokias asociacijas daliai vilniečių kelia socialinis būstas ir jame gyvenantys asmenys, rodo „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa. Siekiant griauti visuomenėje vyraujančius klaidingus stereotipus apie socialinius būstus ir jų gyventojus, lapkričio 28 d. savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“ iniciatyva stotelė „Europos aikštė“ vienai valandai pervardinta „Tarpine stotele“. Joje vyko socialinė akcija, kurios tikslas – parodyti, kad socialinis būstas – tik tarpinė stotelė, kurioje gali atsidurti kiekvienas.
Net 4 iš 10 vilniečių nepritartų, kad jų name ar laiptinėje atsirastų socialinių būstų, rodo SĮ „Vilniaus miesto būstas“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa. To priežastis – stereotipų, įsitikinimų ir nuostatų pagimdytos baimės, įsitikinusi SĮ „Vilniaus miesto būstas“ direktorė Rosita Žibelienė.
„1 iš 10 Vilniaus miesto gyventojų socialinio būsto sąvoka siejasi su apleista ar netvarkinga aplinka, skurdu, asocialiais žmonėmis, valstybės parama, priežiūra ar pašalpomis, benamiais. 1 iš 20 – su nesaugia kaimynyste, pavojinga aplinka, blogais žmonėmis“, – socialinės akcijos „Tarpinė stotelė“ metu kalbėjo R. Žibelienė.
Anot direktorės, realybė – kiek kitokia: „Socialiniuose būstuose gyvena lygiai tokie patys gražūs, tvarkingi, nuo kitų vilniečių nesiskiriantys žmonės. Tai įrodo faktas, kad net maždaug 9 iš 10 vilniečių mano, kad jų kaimynystėje socialinių būstų nėra. O jų yra – šiuo metu Vilniaus mieste yra net 1 262 tokių būstų, todėl tikėtina, kad daugelis iš mūsų jų turime kaimynystėje. Tik mes to nepastebime, nes juose žmonės gyvena lygiai taip pat kaip ir mes visi.“
„Tarpinės stotelės“ pakeleiviai
Socialiniuose būstuose trumpam glaudžiasi neįgalius vaikus, tėvus ar artimuosius slaugantys asmenys, sunkiau besiverčiančios daugiavaikės šeimos, į savarankišką gyvenimą kabintis norintys, ką tik globos įstaigą palikę jaunuoliai, netikėtai dėl tokių nelaimių kaip gaisras namus praradusios šeimos. Visiems jiems socialinis būstas – laikini namai, tarpinė stotelė prieš leidžiantis į tolimesnį savarankišką gyvenimą.
„Lapkričio 28 d. vykusios socialinės akcijos „Tarpinė stotelė“ metu socialiniuose būstuose gyvenančių žmonių istorijas buvo galima išgirsti iš aktorių lūpų. Realybėje panašių ar net identiškų atvejų pasitaiko ne vienas ir ne du“, – pasakojo R. Žibelienė.
Renginyje aktoriai atliko gaisro metu namus praradusios smuikininkės, ką tik iš globos namų išėjusio jaunuolio ir neįgaliu vaikeliu besirūpinančios mamos vaidmenis. Kiekvienas iš jų trumpam stabtelėjo „Tarpinėje stotelėje“ – socialiniame būste – ir savo pasirodymu parodė bei papasakojo, kokie žmonės čia išties gyvena, kokios yra jų istorijos.
Šiuo metu Vilniuje socialiniuose būstuose gyvena net 3 066 žmonės. 2023 m. III ketv. SĮ „Vilniaus miesto būstas“ duomenimis, jų laukė 1 544 asmenys ir šeimos. Iš jų – 274 negalią turintys asmenys, 74 našlaičiai, 111 daugiavaikių šeimų ir 293 vyresni nei 60 metų amžiaus žmonės.
„Socialinio būsto gali prireikti kiekvienam. Ir tame nėra nieko gėdingo. Tam SĮ „Vilniaus miesto būstas“ ir dirba – kad padėtų visiems žmonėms, kuriems prireikia pagalbos. Todėl neklijuokime etikečių socialiniuose būstuose gyvenantiems asmenims. Jiems šis būstas – tik tarpinė stotelė“, – kvietė R. Žibelienė.
Pagalbos galimybės
SĮ „Vilniaus miesto būstas“ primena, kad nutikus nelaimei ar susidūrus su kiekvieną užklupti galinčiais gyvenimo sunkumais, pagalba yra visada suteikiama.
„Kol gyvenimas teka įprasta vaga, niekas neskiria nei laiko, nei pastangų išsiaiškinti, ką reikėtų daryti, jei nutiktų nelaimė. Būtent dėl to krizinės situacijos metu atsiranda nežinomybė – kur kreiptis, ką daryti? Primename, kad kilus bet kokių klausimų, susijusių su parama būstu (socialinio būsto suteikimu, nuomos mokesčio kompensavimu, valstybės subsidijomis pirmam būstui Vilniuje), visada galima kreiptis į SĮ „Vilniaus miesto būstas“ specialistus, kurie padės atrasti geriausią problemos sprendimo būdą“, – sako Gražina Petrušauskienė, SĮ „Vilniaus miesto būstas“ komunikacijos koordinatorė.
Renginio vaizdo įrašas: https://fb.watch/oWzMou2aC5/
Renginio nuotraukos: https://www.facebook.com/VilniausMiestoBustas/posts/pfbid0uvQJwGxLpzyJWEdQu4kkrjDkMouDnCuZdr4vNpxSHtkW5wQfFhxka2fAVgVHwEuTl
Interviu Delfi: https://www.delfi.lt/video/laidos/delfi-diena/delfi-diena-kojala-apie-nato-pletra-kada-pagaliau-prisijungs-svedija-95209543
Interviu LNK: https://lnk.lt/zinios/Visi/223758
Daugiau informacijos apie socialinį būstą Vilniuje rasite čia: https://vmb.lt/senoji/socialinio-busto-nuoma/